Urmăriţi-ne pe:facebooktwitterrss

delegatie-francezi-plopeni-primar-dragos-nitaCu prilejul implinirii a 10 ani de activitate a Coralei “Armonia”, Casa de Cultura Plopeni, in colaborare cu Centrul Judetean de Cultura Prahova, sub patronajul Consiliului Judetean Prahova, al Muzeului Judetean de Stiintele Naturii Prahova,  al Consiliului Local Plopeni  si al Primarului Orasului Plopeni, Dragos Nita,  a organizat Festivalul International de Muzica Corala “ProMuzica”  Plopeni 2012, editia a III-a.

Astfel, la Plopeni a ajuns o delegaţie numeroasă de francezi, care au fost surprinşi de schimbările din ultimii 20 de ani. "Faţă de anii 90, când am venit în România cu ajutoare umanitare, ţara dumneavostră a făcut progrese foarte mari. Acum preferăm schimburi interculturale şi schimburi de experienţă în domeniul serviciilor publice", a declarat Claude Bouat, secretarul Asociaţiei Franco-Române de la Millau. Soţia acestuia, Jeannette Bouat, preşedintele aceleiaşi asociaţii, a fost impresionată de primirea făcută de autorităţile locale şi de oamenii din Plopeni: "Este o diferenţă uriaşă de atitudine a oamenilor. Acum 20 de ani erau trişti, acum lumea e mai zâmbitoare şi mai optimistă, în ciuda crizei economice care ne-a marcat pe toţi". Bisericile i-au fermecat pe francezi. "Ne-am simţit foarte bine la Plopeni. Ne-au plăcut foarte mult în special bisericile şi credinţa de care dau dovadă oamenii Avem multe de învăţat",  a spus şi Emile Pons, dirijorul Coralei La Passacaille de Sylvanes, care a participat la festivalul de muzică din Plopeni. "Vreau să le mulţumesc oaspeţilor francezi pentru că au acceptat invitaţia noastră şi sper ca această colaborare să continue şi în viitor", a adăugat primarul Plopeniului, Dragoş Niţă.